Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

Wiadomo, co dla nas znaczy słowo „matka”. Wiemy doskonale, ile trudu  i wysiłku, łez i cierpień musi ona wkładać w wychowanie dzieci. Za to wszystko wszystkim mamom jesteśmy bardzo wdzięczni .

W Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu po raz drugi odbył się „Gminny Dzień Matki”. Grupa ok. 80 mam wysłuchała występów swoich pociech. Program artystyczny dla swoich mam przedstawiły dzieci ze wszystkich szkół z terenu gminy Borowie. Podczas uroczystości, w części artystycznej wystąpił gościnnie zespół „Wiejskie klimaty” z Celestynowa. Zespół  powstał w czerwcu 2007 roku z inicjatywy mieszkańców Gliny przy Gminnym Ośrodku Kultury w Celestynowie powstał Zespół prezentujący bogaty i zróżnicowany gatunkowo repertuar pieśni obrzędowych, biesiadnych i ludowych. Źródłem repertuaru zespołu jest ustna tradycja ludowa, oparta głównie na przekazach rodzinnych. Zespół reprezentuje gminę na przeglądach, festiwalach i konkursach piosenki ludowej i biesiadnej, ponadto występuje z programem podczas imprez plenerowych organizowanych na terenie gminy Celestynów.

Po występach przyszedł czas na słodki poczęstunek przygotowany specjalnie na tę okazję. Każda mama otrzymała od swojej pociechy kwiatek. Serdecznie dziękuję wszystkim mamom za przybycie.

 


 

Jesteśmy już po eliminacjach gminnych XXXIII Konkursu Recytatorskiego dla Dzieci im. Kornela Makuszyńskiego. Uczniowie szkół podstawowych z terenu gminy zaprezentowali komisji konkursowej i publiczności po jednym wierszu i jednym fragmencie prozy. Mogliśmy usłyszeć m.in. wiersze Danuty Wawiłow, Wandy Chotomskiej, Agnieszki Frączak, Juliana Tuwima, Jana Brzechwy , Marii Konopnickiej, Jerzego Ficowskiego, Doroty Gellner, Iwony Krzepkowskiej, a także Wisławy Szymborskiej. Podczas recytacji oceniany był dobór repertuaru, interpretacja utworów, kultura słowa oraz ogólny wyraz artystyczny, a także wzbogacające prezentację elementy pozasłowne. Spośród 17 uczestników do eliminacji powiatowych wytypowani zostali następujący uczniowie, zdobywcy pierwszych i drugich nagród:

w grupie wiekowej klas I-III:

Mateusz Pasternak z kl. II Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego,

Oliwia Bogusz z kl. II Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwowem;

w grupie wiekowej klas IV-VI:

Martyna Stułka zkl.VI Publicznej Szkoły Podstawowej im. Aleksandra Sasimowskiego w Borowiu,

Julia Pasternak z kl. V Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego w Głoskowie.

Ponadto w grupie młodszej laureatami trzeciej nagrody zostały: Julia Oszkiel i Wiktoria Stoń, a wyróżnienie otrzymała Kornelia Kachniarz. W grupie starszej laureatem trzeciej nagrody został Dawid Rychlica, natomiast wyróżnienia otrzymały: Klaudia Kachniarz i Karolina Świątek.

Pozostali uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie na etapie gminnym.

Uczniów oceniała komisja w składzie: Katarzyna Iwaniec – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu, Anna Paduch – bibliotekarz Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu oraz Małgorzata Piętka – Dyrektor Zespołu Szkół w Głoskowie.

Laureatom, rodzicom i opiekunom gratulujemy, wszystkim uczestnikom dziękujemy!!!

       

 

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w intencji Narodu Polskiego koncelebrowaną przez ks. Dariusza Parafiniuka Proboszcza Parafii Trójcy Świętej w Borowiu. Po nabożeństwie, w asyście orkiestry,  pocztów sztandarowych szkół, OSP, młodzieży, nauczycieli, przedstawicieli zakładów pracy, gminnych zespołów ludowych oraz przybyłych gości przeszedł korowód pod figurę Serca Jezusowego, gdzie usłyszeliśmy okolicznościowe przemówienia. Po przemówieniach złożono kwiaty po figurą Serca jezusowego.  Potem wójt gminy zaprosił wszystkich mieszkańców do odtańczenia tradycyjnego  „Poloneza”. Dalsze uroczystości odbyły się na placu koło straży. Można było wysłuchać koncertu Gminnej Orkiestry Dętej oraz zespołu muzycznego „Butterfly”. W zabytkowym kościółku otwarta była okolicznościowa wystawa na temat „Cichociemnych” oraz wystawa prac Pana Jerzego Omelczuka. Dodatkowo można było zobaczyć pokazy oręża prezentowane przez pracowników Muzeum Wojska Polskiego oraz obejrzeć a nawet przejechać się czołgiem. Na wszystkich uczestników czekała pyszna grochówka. 

 

Zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja! :)

 

 

Jesteśmy po spotkaniu z grupą przedszkolaków z Publicznego Przedszkola "Jaś i Małgosia" w Borowiu. Dzieci wysłuchały bajki "Bolek i Lolek", a następnie miały możliwość pokolorowania bohaterów. Na koniec spotkania zwiedziły bibliotekę oraz zaprezentowały swoje prace.

 

 

W dniu 5 kwietnia 2016 r. dzieci z przedszkola w Głoskowie odwiedziły Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu. Uczestniczyły w zajęciach artystycznych tworzenia pachnących mydełek, a także w zajęciach ruchowych. Do ich dyspozycji był także kącik zabaw w czytelni bibliotecznej. Dzieci odwiedziły też bibliotekę publiczną gdzie mogły obejrzeć wiele kolorowych książeczek. Czas wypełniły dzieciom ich opiekunowie oraz Panie z „Fabryki Pomysłów”, a także pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu.

 


Monday the 25th. .