Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

26 czerwca swój jubileusz 60-lecia działalności świętował zespół ludowy „Iwowianki” z Iwowego.

Kultura ludowa jest ważną częścią kultury narodowej, spuścizną i dziedzictwem. Znaczącą historycznie w życiu jednostki, społeczności regionalnej i narodu, swoimi wartościami, bogactwem różnorodności i piękna.

Tak mówił Stefan kard. Wyszyński „Może na polskiej ziemi nie powstać wiele rzeczy, ta czy inna fabryka - to jeszcze nie będzie najważniejsza strata. Najważniejsza strata będzie wówczas, gdy naród stanie się niemy, zalękniony, oderwany od twórczości kulturalnej.”

W tym dniu wieś Iwowe stała się centrum kultury ludowej. Uroczystość rozpoczęła się uroczystą mszą świętą o boże błogosławieństwo i opiekę Matki Najświętszej dla zespołu oraz mieszkańców wsi Iwowe, celebrowaną przez ks. Mateusza Szewczyka wikariusza parafii Latowicz.

Na uroczystość przybyli liczni goście, a wśród nich między innymi Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego Ewa Janina Orzełowska, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc, Starosta Powiatu Garwolińskiego Marek Chciałowski, Wójt Gminy Latowicz Bogdan Świątek–Górski, wieloletni dyrektor GOK w Borowiu Bohdan Babik.

Po części oficjalnej przyszedł czas na pamiątkowy wpis do kroniki.Na wszystkich zebranych czekał pyszny tort  i poczęstunek  oraz zabawa taneczna przy dźwiękach kapeli ludowej Stanisława Ptasińskiego.

 

 

 

W dniu dzisiejszym tj. 22.06.2016,  dzieci z przedszkola "Jaś i Małgosia" w Borowiu oraz uczniowie klas I-III z Publicznej Szkoły Podstawowej w Borowiu mieli okazję obejrzeć przedstawienie pt. "Kwiat paproci" przygotowane przez aktorów z krakowskiego teatru Art-Re. Dzieci świetnie się bawiły oraz chętnie uczestniczyły w przedstawieniu co widać na załączonych zdjęciach.

 


 

W dniu 22 czerwca 2016 r. Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu i bibliotekę publiczną odwiedziły grupy trzy i czterolatków z Publicznego Przedszkola „Jaś i Małgosia” w Borowiu z opiekunami. W przedwakacyjnej atmosferze dzieci wysłuchały wierszyków i opowiastek przyrodniczych o wyprawie Staszka do lasu, o tym kto mieszka nad stawem, a kto w mrowisku, a także o innych owadach i zwierzątkach, które można spotkać w porze wiosennej i letniej. Następnie dzieci udekorowały papierowe motyle, które zachwyciły swoimi kolorami. Po słodkim poczęstunku, w towarzystwie wyrywających się do lotu motyli dzieci wyruszyły w drogę powrotną do przedszkola. Podczas spotkania wykorzystane zostały fragmenty książek: „Co słonko widziało” Marii Konopnickiej oraz „Grzegorz Kasdepke dzieciom”.


 

19 czerwca 2016r. przy Publicznej Szkole Podstawowej w Iwowem odbył  się ,,Piknik rodzinny’’ zorganizowany przez szkołę przy współpracy Ochotniczej Straży Pożarnej z Iwowego oraz Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu.

Dużym zainteresowaniem mieszkańców całej gminy cieszyły się Gminne Zawody Strażackie, w których strażacy mogli wykazać się swoją sprawnością i umiejętnościami. O godz. 1500 na boisku pojawili się strażacy z sześciu jednostek: OSP Borowie, OSP Chromin, OSP Iwowe, OSP Głosków, OSP Laliny, OSP Jaźwiny . Strażacy mieli do pokonania sztafetę z przeszkodami i ćwiczenie bojowe. Oba zadania należało wykonać jak najszybciej, a zarazem bez popełnienia błędów, które kosztowały punkty karne. Czuwała nad tym komisja sędziowska powołana przez komendanta powiatowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Garwolinie, w składzie st. kpt. Krzysztof Kasprowicz i st. kpt. Piotr Lis. Wszystkie drużyny otrzymały puchary i dyplomy potwierdzające udział w zawodach i zajęte miejsca w ogólnej klasyfikacji.                                                                                                                                                 

Końcowa kwalifikacja:

 I miejsce – OSP Borowie – 106,5

II miejsce – OSP Iwowe – 113,7

III miejsce – OSP Jaźwiny – 119,5

IV miejsce – OSP Laliny – 123,5

V miejsce – OSP Głosków – 133,0

VI miejsce OSP Chromin – 147,5

 

     

 

 

 

 

Gminny Ośrodek Kultury zorganizował na ścieżce ekologicznej, która powstała na zrekultywowanym wysypisku śmieci obchody Dnia Dziecka. W tym dniu bawiło się ok. 160 dzieci z klas I-II publicznych szkół podstawowych z ternu gminy Borowie. We współczesnym, zabieganym świecie często zapominamy o tym, jak ważna jest otaczająca nas przyroda. Nie pamiętamy, że życie bez kontaktu z przyrodą jest niemożliwe. Wszystko, co potrzebne jest człowiekowi do życia, czerpie on właśnie z otaczającego go środowiska.

Zorganizowanych było wiele atrakcji: mecz piłki nożnej, przeciąganie liny, skok w dal, budowanie z piasku zamków i wulkanów, pogadanka poprowadzona przez policjantów na temat bezpieczeństwa spędzania wolnego czasu. Był także czas na pieczenie nad wielkim ogniskiem kiełbasek, które wzmocniły fizycznie uczestników pikniku. Z życzeniami dla dzieci przybyli przedstawiciele lokalnych władz w osobach wójta gminy i sekretarz gminy, którzy poza życzeniami przywieźli ze sobą słodkie smakołyki.

 

 

 

30 maja przedszkolaki z terenu gminy Borowie spotkały się w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu by wspólnie świętować Międzynarodowy dzień Dziecka. Zabawę poprowadzili animatorzy z teatru z Białegostoku. Tego dnia na dzieci czekało mnóstwo atrakcji - konkursy, zabawy z chustą animacyjną, ogromne bańki mydlane, balony oraz przeciąganie liny. Również była możliwość pomalowania  twarzy specjalnymi farbami oraz zrobienie pamiątkowych zdjęć z maskotkami. Nie obyło się bez słodkiego poczęstunku. Na dzieci czekały ciastka, cukierki oraz wata cukrowa.

 


Monday the 25th. .