Najmłodszym mieszkańcom Iwowego, przedszkolakom oraz uczniom miejscowej szkoły podstawowej, podczas spotkania w Izbie Regionalnej w Lalinach odpowiadała na  pytania związane z tradycjami Wielkanocnymi Pani Maria Łodyga i Pani Anna Świątek członkinie zespołu ludowego.

- Święta poprzedzał post, bardziej rygorystycznie przestrzegany niż teraz. Od środy popielcowej, zaczynającej cykl świąteczny, nie jadano żadnych potraw mięsnych i słodyczy, a jedynym dozwolonym tłuszczem był olej. Nic dziwnego więc, że Wielkanoc w naszej tradycji była wielkim spektaklem kulinarnym. W jego przygotowaniach powszechne było świniobicie.
W dawnych wierzeniach ludowych pisankom, wierzbie, ogniowi i wodzie przypisywano magiczną moc. To dlatego chłopi kropili wodą pola, zakopywali w ziemi kostki od mięsa, by uchronić zbiory przed szkodnikami, a soloną słoninę rzucano w ogień, by ustrzec zagrody od piorunów.

Popularna i jeszcze żywa tradycja święconki narodziła się dopiero w XIX wieku.

- Zgodnie z tradycją, w koszyczku powinno być siedem potraw: chleb, sól, wędliny, chrzan, jajko, ciasto  oraz baranek. Jajko w postaci pisanki jest symbolem nowego życia, baranek umęczonego Chrystusa, sól chroni żywność przed zepsuciem.

Najważniejszym posiłkiem pierwszego dnia Wielkiej Nocy było śniadanie, podczas którego dzielono się jajkiem i składano życzenia. Był to dzień poświęcony najbliższej rodzinie, nie odwiedzało się znajomych, często nie gotowało obiadu lecz biesiadowało cały dzień przy obficie zastawionych stołach. A poniedziałek zaczynał się śmigusem-dyngusem.

- Polegał on na biciu witkami wierzby lub palmami po nogach i wzajemnym oblewaniu się wodą, co symbolizowało oczyszczenie z brudu, chorób i grzechu. Od bicia i lania można było wykupić się pisanką.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Iwowem wykonali własnoręcznie pod czujnym okiem Pani Ani Świątek pisanki Wielkanocne, które włożą do koszyczków w Wielką Sobotę.

{phocagallery view=category|categoryid=39|imageid=0|displayname=0|displaydetail=0|displaydownload=0|displaybuttons=0|float=left|displaydescription=0|detail=8}