Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 

Już po raz kolejny w dniu Trzech Króli w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu mieliśmy okazję wysłuchać pięknego koncertu kolęd. W tym roku do wspólnego kolędowania zachęcała nas Gminna Orkiestra Dęta pod batutą Pana Michała Szostaka oraz gość specjalny Pan Marek Ravski.

Kolędowanie poprzedziło spotkanie opłatkowe z Zespołami Ludowymi i Orkiestrą Dętą. Następnie odbyło się wspólne kolędowanie z mieszkańcami w sali widowiskowej Domu Kultury. Licznie zgromadzeni mieszkańcy wysłuchali najpiękniejszych polskich kolęd w wykonaniu rodzimej Gminnej Orkiestry Dętej. Z kolei Pan Marek Ravski wykonał kolędy w języku francuskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim i ukraińskim, a także nasze polskie kolędy, które zaśpiewał wspólnie z uczestnikami. Na zakończenie na wszystkich czekał poczęstunek oraz ciepła kawa i herbata.

 

       

 

 

 

 


Na dwa tygodnie przed Świętami Bożego Narodzenia GOK w Borowiu już pachniał świątecznymi pierniczkami. W przedświąteczny klimat wprowadziło nas 40 uczniów z klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej z Borowia, którzy wzięli udział w warsztatach kulinarnych, poprowadzonych Panie Marię Baran i Ewę Stułkę  z zespołu ludowego ”Borowianki” z Brzuzy. Przygotowane blachy do pieczenia wnet zapełniły się pachnącymi gwiazdkami, choinkami, grzybkami i innymi ciastowymi wycinankami. W czasie, kiedy pierniki nabierały rumieńców w nagrzanym piekarniku, dzieci śpiewały zimowe piosenki. Upieczone pierniczki pozostało tylko ozdobić kolorowym lukrem i barwną posypką. Wyglądały naprawdę kusząco i smakowicie!

 

 

Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym na "Najpiękniejszą bombkę bożonarodzeniową". Na pracę czekamy do 22 grudnia. Zapraszamy! :)

 

 

 W Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyła się prezentacja zespołów ludowych i gawędziarzy „W dawnej izbie”. Tematem widowisk i gawęd było święto Matki Boskiej Zielnej.

Na scenie wystąpiło pięć zespołów ludowych:
- "Wolenianki" z Woli Serockej w gm. Wodynie,
- "Młynarzanki" z Młynek również z gminy Wodynie,
- "Chrominianki" z Chromina gmina Borowie
- "Iwowianki” z Iwowego gmina Borowie
- "Wici" z Trzcińca w gminie Skórzec.
Wystąpiła też znana kapela Stanisława Ptasińskiego z Wilgolasu - harmonia pedałowa i Roman Stępiński z Bud Wielgoleskich – bębenek.

W tym dniu za swoją działalność kulturalną uhonorowane zostały przez marszałka województwa mazowieckiego medalem „ Pro Mazovia” dwa zespoły ludowe z terenu gminy Borowie: „Iwowianki” z Iwowego i „Lalinianki” z Lalin. Medale wręczyła wicemarszałkini Województwa Mazowieckiego Elżbieta Lanc.

 

 

 

Saturday the 17th. .