Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

 19 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyły się "Jesienne wieczory", czyli prezentacja zespołów ludowych i gawędziarzy. W tym roku uczestnicy mieli za zadanie pokazać jak wyglądał obrzęd chrzcin.

Na scenie wystąpiło pięć zespołów ludowych:
- z Woli Serockiej pod kierunkiem Henryki Kublik z widowiskiem „Kłopoty Mańki”. Przygrywała kapela ,,Jaśki", w składzie: Jan Tobiasz – harmonia, Antoni Cichecki – skrzypce, Jan Pawelec – bębenek.
- z Woli Koryckiej Górnej pod kierownictwem Marii Bienias z „Krzcinami”,
- z Lalin pod kierunkiem Marianny Łodygi z widowiskiem „Przed chrzcinami”,
- Młynek pod kierunkiem Marianny Śledź – „Kłopoty babci”,
- z Trzcińca pod kierownictwem Barbary Brodzik – „Po połogu”,
- z Woli Serockiej pod kierunkiem Henryki Kublik z widowiskiem „Kłopoty Mańki”. Przygrywała kapela ,,Jaśki", w składzie: Jan Tobiasz – harmonia, Antoni Cichecki – skrzypce, Jan Pawelec – bębenek.

Zespoły oceniane były przez jury w składzie: Wanda Księżopolska - etnograf, Ewa Wielgosz - dyrektor ZO w Borowiu, Małgorzata Piętka - dyrektor ZS w Głoskowie, Jolanta Maszkiewicz - dyrektor PSP w Iwowem i Iwona Serzysko -zastępca dyrektora ZO w Borowiu.

Wszystkie otrzymały nagrody finansowe oraz dyplomy za udział od Wandy Księżopolskiej i wójta gminy Borowie Wiesława Gąski.

 


 

Narodowe Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała niepodległość. Obchody 98 rocznicy odzyskania niepodległości w Borowiu rozpoczęły się Mszą świętą sprawowaną przez Proboszcza Parafii ks. Dariusza Parafiniuka w intencji Ojczyzny. Uczestniczyły w niej poczty sztandarowe szkół w Borowiu i Głoskowie, a także delegacje z pocztami sztandarowymi Ochotniczych Straży Pożarnych z Borowia, Głoskowa, Lalin i Iwowego.W uroczystej mszy uczestniczyli licznie mieszkańcy gminy Borowie, młodzież i nauczyciele z Borowieckich szkół i Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego, wójt gminy Wiesław Gąska, sekretarz Gminy Marta Serzysko, delegacje z zakładów pracy.

Po zakończeniu mszy świętej dalsze uroczystości odbyły się przy pomniku Najświętszego Serca Pana Jezusa. Wszyscy wychodzący z kościoła zaangażowali się w niesienie przygotowanej na tę okoliczność kilkudziesięciometrowej flagi Polski.

 Kwiaty pod pomnikiem złożyli: Poseł na Sejm RP – Grzegorz Woźniak, Wójt Gminy Borowie – Wiesław Gąska, Proboszcz Parafii pw. Trójcy Św. w Borowiu Dariusz Parafiniuk, Sekretarz Gminy Marta Serzysko, przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu, rodzime zespoły ludowe, Samodzielnego Zakładu Opieki Zdrowotnej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego.

Po zakończeniu części oficjalnej obchodów 98 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości w zabytkowym kościółku odbyły się na koncerty: chóru „Orchidea” i Gminnej Orkiestry Dętej, a także na poczęstunek.

            

 

 

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I-III uczestniczyły w teatrzyku wykonanym przez aktorów z teatru "KRAK-ART". Dzieci chętnie brały udział w zadaniach wyznaczonych przez aktorów oraz świetnie się bawiły co widać na załączonych zdjęciach.

 

W dniu 20 września 2016 r. Przedszkolaki obchodziły swoje święto. W akcję świętowania włączyły się także instytucje w osobach swoich przedstawicieli, którzy w tym dniu i następnym czytali Przedszkolakom bajki. Dzieci z zainteresowaniem wysłuchały bajek: o dwóch siostrach Annie i Elsie z królestwa Arendelle, o zaginięciu i odnalezieniu rybki Nemo, a także o dzielnych wróżkach z Przystani Elfów. Dzieci otrzymały w tych dniach także słodkie prezenty, podarowały natomiast czytającym prace plastyczne, piosenkę i uśmiechy na twarzach. Dziękujemy za miłe spotkania z Przedszkolakami i Ich Opiekunami. Bajki Dzieciom czytali: Dyrektorzy szkół, Wójt Gminy Borowie, Policjanci z Komendy Powiatowej w Garwolinie oraz Bibliotekarka z Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu.

 

W ciągu dwóch dni policjanci odwiedzili wszystkie placówki szkolne na terenie gminy Borowie, gdzie przypomnieli przedszkolakom i uczniom zasady bezpiecznego poruszania się po jezdni. Dzieci miały możliwość zadawania pytań policjantom, mogły zobaczyć jak wygląda radiowóz od środka a na koniec najmłodsi otrzymali opaskę odblaskową, która ma dbać o ich widoczność na drodze.

 

 

Już po raz trzeci Gminny Ośrodek Kultury w Borowiu włączył się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania. Tegoroczną lekturą było „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza. Wystrój sali oraz stroje uczestników nawiązywały do czasów w których toczyła się akcja powieści. Do przeczytania fragmentów powieści zostali zaproszeni wójt gminy Borowie Wiesław Gąska, proboszcz parafii Dariusz Parafiniuk, sekretarz gminy Marta Serzysko, dyrektorki szkół z terenu gminy, dyrektor GOK oraz uczniowie ze szkół z Borowia i Głoskowa. Na zakończenie na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

Saturday the 17th. .