Oficjalny serwis Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu Gminna Biblioteka Publiczna w Borowiu Gminna Izba Pamięci Gminna Orkiestra Dęta

W dniu 3 kwietnia odbył się już po raz szósty Gminny Konkurs Pięknego Czytania. Do konkursu przystąpiło 55 uczniów ze szkół z terenu gminy Borowie. Zadaniem uczestników było przeczytanie fragmentu tekstu bez wcześniejszego przygotowania. Najmłodsi zmagali się z tekstem pochodzącym z książki "Hugo i mapa z wyspy potworów”, dzieci z klas IV-VI szkoły podstawowej czytały fragment książki „Pisklak,  gimnazjaliści mierzyli się z tekstem z książki „Z innej bajki”.

Z każdej grupy wyróżnione zostały 4 osoby.

Laureatami konkursu zostali:

Piotr Soszka, Oliwia Wysocka, Anna Siwek i Julia Pasternak – z grupy najmłodszej;

Zuzanna Jaroń, Alicja Mikulska, Mikołaj Dybcio i Emilia Kęsik – z grupy uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej;

Aleksandra Rogala, Dawid Dzadz, Dominik Kania i Piotr Brojek ­– z grupy gimnazjalistów.

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy lub podziękowania, wyróżnieni uczniowie otrzymali także nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatora konkursu – Gminny Ośrodek Kultury i Gminną Bibliotekę Publiczną im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu.

Uczestników oceniała komisja w składzie: Katarzyna Iwaniec – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Borowiu, kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej im. Waltera Nurzyńskiego w Borowiu, Jadwiga Kocon – instruktor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Garwolinie, Anna Paduch – bibliotekarka biblioteki publicznej w Borowiu oraz Danuta Włodarczyk – dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Miastkowie Kościelnym.

29 marca 2014 r. cztery zespoły ludowe i Klub Kobiet Aktywnych z gminy Borowie przygotowały potrawy regionalne w ramach „Konkursu Staropolskich Potraw Kulinarnych”. Prezentacji zapomnianych już, ale smacznych potraw dokonały, ubrane w regionalne stroje członkinie zespołów ludowych z Chromina, „Borowianki” z Brzuzy, „Lalinianki” z Lalin, „Iwowianki” z Iwowego oraz Klub Kobiet Aktywnych z Filipówki.
Celem konkursu było kultywowanie i promocja tradycji regionalnych  - charakterystycznych dla naszego regionu, zgromadzenie wiedzy o oryginalnych potrawach tradycyjnych wytwarzanych  w gospodarstwach domowych, poszukiwanie produktów charakterystycznych dla danej gminy i wsi, które mogą stać się wizytówką regionu, możliwości wykorzystania walorów specyficznych  potraw regionalnych  w żywieniu. Wszystkie zespoły zostały zwycięzcami i otrzymały nagrody pieniężne oraz dyplomy. Konkursowi towarzyszyły dwie wystawy: prac artysty ludowego Wiktora Muchy z Borowia oraz eksponatów z Izby Regionalnej w Lalinach.

Inicjatorem konkursu był wójt Wiesław Gąska i dyrektor GOK Katarzyna Iwaniec, a wśród degustujących ludowe potrawy byli przewodnicząca Rady Gminy Alicja Szaniawska,  proboszcz parafii ks. Dariusz Parafiniuk, wikariusz parafii ks. Radosław Osipacz, policjanci, animatorzy kultury oraz nauczyciele.

Z okazji Dnia Kobiet, wójt gminy Borowie Wiesław Gąska zaprosił do Gminnego Ośrodka Kultury panie ze wszystkich sołectw gminy, by złożyć im najlepsze życzenia. Wiesław Gąska podkreślił, że w gminie Borowie kobiety aktywnie uczestniczą w życiu publicznym. Sześć pań sprawuje funkcję radnych, Przewodniczącą Rady Gminy jest również kobieta, funkcję sekretarza i skarbnika gminy sprawują kobiety. Cztery szkoły zarządzane są przez panie, Renatę Krupa, Małgorzatę Piętkę, Iwonę Serzysko i Agnieszkę Mikulską, Gminnym Ośrodkiem zarządza kobieta Katarzyna Iwaniec, aż 10 kobiet sprawuje funkcje sołtysów.
Gminną uroczystość swoim występem uświetniły dzieci i młodzież z Publicznej Szkoły Podstawowej w Iwowem oraz zespół ludowy „Lalinianki” z Lalin. Panie miały możliwość wykonania sobie makijażu pod czujnym okiem Marty Szczegodzińskiej doradcy do spraw pielęgnacji i wizażu Mary Kay. Panie biesiadowały w rytm muzyki zespołu „Meritum”.
W uroczystych obchodach święta kobiet, oprócz ponad 100 pań z gminy Borowie, uczestniczyła też wiceprzewodnicząca RP Garwolińskiego Teresa Bąk oraz proboszcz parafii, ks. Dariusz Parafiniuk.

Od 18 do 28 lutego 2014r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyły się ferie zimowe dla dzieci i młodzieży. Dzieci, które przybyły bardzo starannie wykonywały kwiaty z bibuły na zajęciach plastycznych z Panią Anną Świątek. Dzieci uczestniczyły w wielu rodzajach zajęć ale czasu nie zabrakło także na gry i zabawy. 26 lutego dzieci w Gminnym Ośrodku Kultury odwiedził iluzjonista Pan Łukasz Podymski. Ostatniego dnia ferii zimowych z GOK-iem odbyły się zajęcia komputerowe z młodzieżą. Dzieci z Gminy Borowie były bardzo zadowolone, ponieważ po każdym dniu zajęć wychodziły z uśmiechniętą buzią.

15 lutego 2014 roku w Gminnym Ośrodku Kultury w Borowiu odbyło się spotkanie karnawałowe z Zespołami Ludowymi z terenu Gminy Borowie oraz Gminną Orkiestrą Dętą. Pan Wójt Wiesław Gąska wyróżnił okolicznościowymi podziękowaniami Zespoły oraz Orkiestrę. Podziękowanie za współpracę i reprezentowanie Gminy Borowie w przeglądach i konkursach otrzymały: "Lalinianki, "Iwowianki", Zespół Ludowy z Chromina, Zespół Ludowy "Borowianki" i Gminna Orkiestra Dęta w Borowiu.

13.02.2014r. odbyła się lekcja z wykorzystaniem tabletów. Uczniowie z Publicznego Gimnazjum w Borowiu dowiedzieli się, jak korzystać z otwartych i graficznych zasobów internetowych, a także uczyli się wykorzystywać narzędzia komunikacyjne podczas przygotowywania się do lekcji. Lekcja zawierała informacje teoretyczne jak i praktyczne, która była prowadzona przez Panią Annę Paduch. Tablety cieszą się zainteresowaniem uczniów, a przede wszystkim pozwalają spojrzeć na czytelnię jako miejsce nowoczesne i ciekawe.

Thursday the 16th. .